I spend about $200.00 per week for the four of us. . That doesn't include protein powders or pharmacy stuff(vitamins,bath & body care,shampoos etc.). Half of that cost is spent at the produce store. I am fortunate to have a DH that cooks every night and we have to have fresh veggies and herbs...